Höstens tävlingar, ungdomar
- 27 aug 2025
Det är inte alltid lätt att veta med tävlingar vilka man bör prioritera, eller vem den passar för. Här kommer en sammanfattning av höstens begivenheter för ungdomarna. Eller hur man får reda på info, eller hur man anmäler sig.
För orienterare finns en tävlingskalendern. Eventor heter den. Där finns alla tävlingar i Sverige med, från SM till veckans bana och klubbtävlingar. Man kan ändra sin sökning och välja tex Uppland och Stockholm som distrikt och tex bocka i distriktstävlingar. Om man kontaktar Mats Lundman (matslundman57@gmail.com) kan man få hjälp med inloggning, vilket man behöver för att kunna anmäla sig till tävlingar. I början kan man även be ungdomsledarna om hjälp att anmäla, samt går det alltid att anmäla ungdomar till rätt klass på tävlingsdagen i Uppland. Öppna banor går alltid, oavsett distrikt anmäla på plats. Anmälan till tävlingar görs oftast senast söndagen veckan innan. För att tävla behöver man en sportidentpinne, vilket man kan låna av klubben eller hyra av tävlingsarrangören.
Nu I helgen, 30-31/8 arrangerar OK Linné tävlingar ca 5-6 mil bort vilket får anses vara nära. Lördagen är Distriktsmästerskap i medeldistans och det brukar innebära många deltagare. Bra tillfälle för dig som inte tävlat så mycket att komma och prova.
Nästföljande helg 6-7/9 har IF Thor tävlingar några mil bortanför Uppsala. Där är det DM i långdistans på lördagen.
12-14/9 är det Ungdoms-SM i Värmland för 15-16-åringar.
19/9 arrangeras DM i nattorientering av OK Triangeln. En bit att åka men kan vara spännande att prova för de som tävlat lite granna. På söndagen, 21/9 arrangerar vi DM i stafett strax söder om Norrtälje. Där får ungdomar till och med 16 år deltaga och vi hoppas på så många som möjligt. Det finns inskolningsstafettklass till och med. Föräldrar får gärna hjälpa till, man kan baka en kaka till markan, eller stå i markan och sälja bullar och kaffe eller annat. Man brukar kunna hinna springa någon bana under dagen oxå om man så önskar.
27 september är det Österåkerskavlen. En stafett för barn och ungdomar som aldrig tävlat upp till rutinerade 20-åringar. Även denna önskar vi ha många deltagare på. Vi brukar tex stanna på hemvägen och äta pizza gemensamt.
11 oktober blir det en riktig klubbdag, i norra delarna av Stockholm. 25-manna. Klubben har två lag anmälda och det ska vara 25 löpare i vardera lag. Här bör man ha varit med och sprungit en del då det är mycket folk och lätt kan bli lite rörigt. Men vill man titta på och heja eller kanske springa en öppen bana för egen del går det bra. Dagen efter arrangerar de en medeldistans på samma arena.
25-26/10 ordnas genom Upplands orienteringsförbund gemensam storbuss-resa till DalaDubbeln, Uppland står för kostnaden. Bor gör man på hårt underlag i skolor med ungdomar från hela Sverige. Tävlingen består i en tvåmannastafett på lördagen och en förlängd långdistans på söndagen där man springer tillsammans med sin lagkamrat. För de som vill är det utklädningstävling på söndagen. Tävlingen är en given säsongsavslutning för många ungdomar och de har klasser från inskolning till och med 20 år. Här är roligt om så många som möjligt är med, föräldrar är oxå välkomna med på resan. Det finns öppna banor för de som vill.
I Uppland finns dock 1/11 en klassisk avslutning på orienteringssäsongen i form av partävlingen Rodhen natt. Gemensam start 17.00 för både barn och vuxna, så man kan vara hemma före midnatt. Det finns klasser där man kan springa tillsammans med en vuxen eller med en jämnårig. Klasser från ca 11 år och uppåt.
Dagen efter är det Snättringe patrulltävling med förlängda banor i vacker Stockholmsterräng. Blåbärssoppa efter målgång brukar vara gott!
Hoppas vi ses i höst på tävlingarna!